A Forma-1 világbajnokság 75. szezonja – erre figyelj!

Frissítve:

Forma-1 világbajnokság

Szokatlan módon mindegyik csapat ugyanazzal a pilótapárossal kezdte meg a szezont, amelyikkel az előzőt befejezte, de sok más dolog megváltozott az Forma-1-ben. A versenyek száma új rekordot jelent, a sprintfutamos hétvégék menetén ismételten változtattak, hosszú idő után több szombati futam is bekerült a naptárba és két istálló is egészen fura nevet választott 2024-re. Alábbi írásunkban rávilágítunk néhány alapvető tudnivalóra az idei Forma-1 világbajnoksággal kapcsolatban, egyúttal az esélyekre és a legjobb fogadási opciókra is kitérünk. A legfrissebb F1-es világbajnokságról szóló hírek is érdekelnek? Olvasd el a Forma-1 friss összefoglaló: a Kínai Nagydíj után című írásunkat!

Extrahosszú naptár sok újdonsággal

A Kínai és az Emilia-romagnai Nagydíj visszatérésével 24 futamot rendeznek a 2024-es évben, ami nem meglepő, hiszen a Formula-1 vezetősége régóta szeretné még több helyre elvinni a világbajnokságot. Mindez nem véletlen, a világ felgyorsult, így lépést kell tartani a trendekkel és a növekvő igényekkel, de számításba kell venni, hogy a közelmúltban jelentősen nőtt a sportág iránti érdeklődés. Sok helyszín szeretne bekerülni a kalendáriumba, amit szeretnének kiaknázni, nem elfeledve, hogy a több verseny és több akció nagyobb nézettséget is eredményezhet. 

20 000 Ft-os bónusz az Unibettől!
1
Unibet
100%-os befizetési bónusz 20 000 Ft-ig
      18+| 100% bónusz max. 20,000 Ft + 60 ingyen pörgetés a Temple Tumble játékhoz. Min. 4,000 Ft befizetés a pörgetéshez. Min. odds: 1.40. Megforgatási követelmények: Sport: 6x bónuszösszeg. Kaszinó és nyerőgépek: 25x bónuszösszeg.

      Az eredeti terv szerint ésszerűbbé tehető a naptár azáltal, hogy csoportosítják az egymáshoz közelebb lévő versenyeket, ami logisztikai és környezetvédelmi szempontok miatt is jó döntésnek bizonyulhat. Emiatt került át őszről tavaszra a Japán Nagydíj, míg Azerbajdzsán Szingapúr előtt kapott helyet. Ezek is újdonságok, akárcsak a szombati futamok. Az F1 történetében jó néhányszor előfordult, hogy a hét utolsó előtti napján bonyolították le a nagydíjat, köztük a legelső 1950-ben rendezett vb-futamot, idénre pedig három ilyet is beiktattak.

      Las Vegas esetében erre az időeltolódás miatt van szükség, hiszen ami náluk szombat este, az Európában már vasárnap reggel, míg a szezonnyitó Bahreini és az utána következő Szaúd-Arábiai Nagydíjnál erre a Ramadán miatt volt szükség, ami ezúttal március 10-től április 8-ig tart. Ezalatt a helyi szervezők érthető okokból nem akartak volna rendezni, az F1-nek pedig nem sok választása maradt. A legegyszerűbb megoldás az volt, hogy előrébb hozták a szaúdi hétvégét és ebből következően a bahreinit, mert a szabályok szerint egy hétnek el kell telnie a futamok között.

      Újra változnak a sprintek 

      Ismét módosítottak a lebonyolításon. Pénteken az egyetlen 60 perces szabadedzés után jön a sprint saját kvalifikációja, majd szombaton a sprintfutammal kezdünk. Ezt követi a szokásos időmérő edzés, majd vasárnap a nagydíj. Fontos változtatás volt még a korábbiakhoz képest, hogy a sprintfutam után feloldásra kerülnek a parc fermé szabályok, vagyis a nagydíj időmérője előtt újra lehet módosítani az autók alapbeállításain. A sprinteket hat helyszínen rendezik, sorrendben először Kínában, majd Miamiban, Ausztriában, Austinban, Brazíliában és Katarban. Ezeken továbbra is a 8-7-6-5-4-3-2-1-es szisztéma alapján kap pontot a sprintfutam első nyolc helyezettje. 

      Nehezen megnevezhető csapatok 

      A Sauber évekig Alfa Romeóként futott, hiszen az olasz autómárka volt a névadószponzor, de lévén, hogy 2026-tól már az Audi gyári csapatává válnak, nem hosszabbították meg lejáró szerződésüket. Addig sem maradtak névadó nélkül a Stake-nek nevezett szerencsejáték szolgáltató és a streaming szolgáltatást kínáló Kicknek köszönhetően, így megalkotva a kifejezetten hosszú Stake F1 Team Kick Sauber elnevezést. A csapat a Stake nevet alkalmazná, de több helyen sem hirdethetnek szerencsejátékot, így ilyenkor a Kick Saubert tűntetik fel és egyébként hivatalosan a Formula-1 részéről is így hivatkoznak rájuk. 

      Nem kevésbé bonyolult a helyzet a Red Bull B-csapatánál. Az istálló sokáig Toro Rosso néven futott, majd AlphaTauri lett belőle, mindkettővel a cég saját termékeit, az energiaitalt, valamint ruhamárkájukat reklámozva, ám most új alapokra helyezték a csapat jövőjét. Két pénzügyi cég, a Visa és a Cash App lett a névadójuk, amiből végül a Visa Cash App RB jött ki. A legtöbb helyen RB-ként utalnak rájuk, így az F1 is ezt teszi, de ez a rövidítés valójában a Racing Bulls névre utal. Így jegyezték be a csapat anyagcégét is Olaszországban.

      Előnyben a Red Bull Racing, de közeledtek a riválisok

      Miután az Ausztrál Nagydíj megmutatta, hogy az energiaitalosok is pórul járhatnak, a Japán Nagydíj kiemelt fontosságúnak ígérkezett, hogy lássuk, hol is tartanak a csapatok a címvédőhöz képest. A Red Bull számára ugyanis a közelmúltban abszolút feküdt a suzukai aszfaltcsík, Max Verstappen pedig hatalmas előnnyel nyerte az itteni versenyeket. Az idei első két versenyhétvégén ráadásul a holland simán győzött és úgy tűnt, csapattársa, Sergio Perez is magára talált tavalyi hullámzó formája után. Voltak viszont bíztató jelek a kihívóknál, főként a Ferrarinál, akik egyértelmű második erőnek számítottak, majd Melbourne-ben simán nyertek, amikor a Red Bull gondba került. 

      Visszaállt azonban a korábban megismert sorrend Suzukában, mivel Verstappen újra nyert, Perez második lett, mögöttük pedig ismételten egy Ferrari zárt a harmadikként, ezúttal Carlos Sainz révén. Az olaszoknak nem alakult túl jól az időmérő, versenytempójük azonban kifejezetten erős volt, ami különösen a nyolcadik helyről induló Charles Leclerc esetében volt megfigyelhető. A monacói mindössze egyszer járt a boxban, ami bejött, mert harcban volt a dobogóért, végül negyedikként zárt. 

      A verseny átlagtempóját tekintve egyébként a Ferrari fejlődött a második legtöbbet, 1,72 másodpercet, igaz a Red Bull is javult 1,17-et a tavalyi Japán Nagydíjhoz képest. Ebben az összevetésben az Aston Martin tűnik ki leginkább 1,87 másodperces javulással, Fernando Alonso pedig ismét hátán vitte csapatát, ezúttal hatodikként intették le. A kétszeres világbajnok megint nagyot küzdött, kompenzálva, hogy autójuk inkább egykörön remekel, a hosszabb etapoknál már visszaesés tapasztalható náluk. Ettől függetlenül istállójuk a McLaren és a Mercedes mögé tehető az erősorrendben, utóbbiak közül pedig ezúttal a wokingiak jártak jobban. Lando Norris az ötödik, Oscar Piastri pedig a nyolcadik lett, ami jóval több pontot jelentett annál, amit George Russell hetedik és Lewis Hamilton kilencedik helye ért riválisuknál.

      Hátrébb tekintve nagy kérdés volt, az RB és a Haas képes-e átmenteni az Ausztráliában látott formáját Japánba, végül sikerült nekik, hiszen előbbinél Yuki Tsunoda elcsípte az utolsó pontszerző pozíciót, az amerikai csapat kettőse pedig egészen közel volt hozzá a legutóbbi versenyhétvégén is. 

      Komoly kihívások jöhetnek Kínában  

      A Kínai Nagydíj egyfajta ugrás lesz az ismeretlenbe mindenkinek. Bár a Shanghai International Circuit 2004 és 2019 között része volt a versenynaptárnak, a 2020-ban kirobban világjárvány miatt egészen mostanáig elmaradtak ott a futamok. A csapatok utoljára még egészen más szabályrendszer szerint épült versenygépekkel indultak azon a pályán, akiknek további kihívást okozhat, hogy éppen itt rendezik majd meg az első sprintfutamos hétvégét 2024-ben. Az Unibetnél az eddigiekhez hasonlóan Verstappen számít a legesélyesebbnek Kínában, mögötte pedig sorrendben Perez, Sainz és Leclerc, igaz a szorzókban jelentős különbség mutatkozik. A mexikói sikerére 11-szeres, míg a Ferrari párosánál 12-szeres és 13-szoros pénzt fizetnek, de a sprint további nagyszerű fogadási lehetőségeket kínálhat. 

      Ne maradj le a Forma-1 2024-es eseményeiről 

      24 versenyhétvége számtalan izgalmat tartogat, benne a sprintfutamokkal. Nem érdemes lemaradni az edzésekről és a versenyekről, amelyek szinte mindegyikére nagyszerű fogadási lehetőségeket találnak a rajongók. 

      GYIK

      Mikor kezdődött és mikor ér véget a 2024-es szezon?

      A szezonnyitó Bahreini Nagydíj március 2-re, míg a szezonzáró Abu-Dhabi Nagydíj december 8-ra került a naptárban.

      Megéri fogadni az F1-es futamokra?  

      Igen, mivel egy hétvégén belül több eseményre is fogadhatunk, néhol kimagasló szorzókkal.

      Ki a szezon favoritja?

      Továbbra is Max Verstappen és a Red Bull Racing számít a legesélyesebbnek a világbajnoki cím szempontjából.